BCAA amino rūgštis vartoti ganėtinai paprasta, tereikia žinoti keletą principų, kuriais vadovaujantis jūs žinosite kiek ir kada šių amino rūgščių suvartoti. Žinoma, galite vartoti aklai ar naudodamiesi gamintojo rekomenduojama vartojimo schema, tačiau norėdami sulaukti geresnio poveikio arba suvartojamą kiekį išnaudoti efektyviau, BCAA vartojimą reikia pritaikyti prie savo mitybos, tuo pačiu atsižvelgiant į treniruočių intensyvumą bei raumenų atsistatymą.

BCAA vartojimo principai

 • BCAA vartokite netik augindami raumenų masę, bet ir degindami riebalus. Deginant riebalus BCAA padės išsaugoti daugiau raumenų masės (jeigu atsistatymas prastas, deginant riebalus raumenų masė mažėja);

 • BCAA vartoti reikia kiekvieną dieną, kadangi tai raumenų statybinė medžiaga, o raumenys atsistato ir auga netik treniruočių dienomis;

 • Jeigu jūsų finansai finansai riboti ir negalite sau leisti BCAA vartoti kasdien, tuomet vartokite tik treniruočių dienomis, tuo metu, kuriuo šios amino rūgštys yra reikalingiausios: prieš ir po treniruotės, bei prieš miegą arba tarp valgių vakare;

 • Kuo intensyviau (sunkiau) sportuojate, tuo didesnis poreikis BCAA;

 • Nevartokite didelių BCAA dozių vienu metu, geriau dienos normą išskaidykite į kelias dalis ir suvartokite skirtingu laiku. Optimali dozė nuo 3 iki 8g, priklausomai nuo jūsų svorio, treniruočių intensyvumo, mitybos ir laiko kada vartojate, pvz.: prieš ir po treniruotės BCAA poreikis didesnis, negu kitu metu, taigi tuo metu galite gerti didesnėmis dozėmis, o kitu metu – mažesnėmis;

 • Jeigu jūsų mityboje labai dominuoja baltymai gaunami iš maisto ir tik mažą dalį baltymų surenkate su išrūgų proteino (pvz. 20%) – jums reikės suvartoti daugiau BCAA, negu tuo atveju, kuomet jūsų mityboje baltymų dalis gaunama su išrūgų proteinu yra didesnė (pvz. 40%). Taip yra dėl to, kad išrūgų baltymai pasižymi didesne biologine verte – geriau įtakoja raumenų atsistatymą.

  BCAA vartojimas treniruočių dienomis

  BCAA labiausiai reikia treniruočių metu, kuomet patiriamas didelis fizinis stresas. Suvartokite porciją BCAA 20-30min prieš treniruotę ir porciją iškart po jos, taip užtikrinsite efektyvesnę liesos raumenų masės apsaugą nuo irimo, greitesnį atsistatymą po fizinio krūvio ir mažesnį raumenų nuovargį treniruotės metu. Taipogi galite vartoti ir kitokiu būdu, sumaišydami prieštreniruotinę ir potreniruotinę porcijas kartu ir visą gėrimą gurkšnodami treniruotės metu. Kurį būdą rinksitės – skirtumo poveikyje nebus, taigi darykite taip kaip jums patogiau ir svarbiausia sugerkite reikiamą dozę BCAA tuo metu kai treniruojatės.

  Sekantis pagal svarbą metas – laikas po treniruotės. Išgerkite dar vieną porciją BCAA vakare tarp valgių arba prieš miegą.

  Treniruočių dienomis iš viso suvartokite nuo 10 g iki 20 g BCAA.

  Vartojimas ne sporto dienomis

  Šiuo metu vis dar vyksta atsistatymas ir raumenų augimas, tad raumenims vis dar reikia statybinių medžiagų, o tarp jų ir BCAA. Laisvomis dienomis suvartokite 2-3 porcijas BCAA rytais ir tarp valgių. BCAA vartokite tuo metu, kai skrandis yra tuštesnis – tokiu būdu įsisavinimas bus geresnis. Suvartoję BCAA valgyti galite po 30min. Laisvomis dienomis suvartokite nuo 10 g iki 15 g BCAA.

  Kaip žinoti kiek man reikia suvartoti BCAA per dieną?

  Eksperimentuokite:  suvartokite pradžiai 10 g BCAA per dieną ir stebėkite savo atsistatymą. Jeigu atsistatymas ženkliai pagerėjo – puiku, 10 g BCAA jums pakanka. Jeigu jaučiate, jog atsistatymas dar nepakankamas – padidinkite dozę iki 15 g per dieną ir vėl stebėkite savo atsistatymą.

  Taip pat galite pabandyti naudotis su praprastinta schema, vartodami po 5 g ant 30 kg kūno masės per dieną. Taigi jeigu sveriate 60 kg – suvartokite 10 g per dieną. Jeigu sveriate 90 kg – suvartokite 15 g per dieną. Žinoma, svoris tik nedidelis rodiklis, nes BCAA poreikis labai kinta nuo jūsų treniruočių intensyvumo ir mitybos ypatumų, tačiau tai visgi gali būti neblogas orientyras nusistatyti reikiamam kiekiui.