Amino rūgštys

Iš viso yra 23 amino rūgštys – baltymų (proteino) statybinės medžiagos. Pagal priimtą klasifikaciją 9 amino rūgštys yra vadinamos esminėmis amino rūgštimis (EAA), tai reiškia kad jos privalo būti gaunamos ir maisto ir papildų, visos likusios amino rūgštys yra tiesiog nesvarbios, kitaip sakant – neesminės(DAA) arba sąlygiškai nebūtinos, nes organizmas jas sintezės būdu pasigamina iš kitų amino rūgščių.

Turbūt tu apie tai daug negalvoji, kai įsikandi į vištienos krūtinėlę ar troškintą žuvį, bet amino rūgščių kiekis ir balansas, ypatingai esminių ir neesminių amino rūgščių balansas yra tai, kas įtakoja tavo kūną ir sveikatą. Bet tai dar ne viskas, kas svarbiausia.

Be angliavandenių, riebalų ir iš jų gaunamų kalorijų poveikio, proteino kokybė yra susijusi su specifinių amino rūgščių kiekiu iš abiejų, EAA ir DAA, amino rūgščių grupių. Nors ir EAA kiekis yra žymiai svarbesnis, tačiau taip pat nereikia pamiršti ir DAA, nes šių amino rūgščių sintezė yra per lėta, kad palaikytų maksimalų augimą. Nors surenkamas puikus amino rūgščių kiekis, tačiau reikia aptarti ir faktorių kokiais kiekiais, esant reikalui, amino rūgštys yra išnešiojamos po audinius. Tai iškelia naują klausimą apie virškinimą, absorbavimą, tikrąjį papildų bionaudingumą ir pajėgumą.

Amino rūgščių bionaudingumas

Kokybiško maisto valgymas yra būdas surinkti amino rūgštis, labiausiai tam tinka liesos mėsos ir kiti kasdieniniai produktai be riebalų. Netgi kai kurios daržovės ir ankštinės kultūros turi didelį kiekį daugumos amino rūgščių. Rimtiems atletams proteino milteliai ir grynos, laisvos formos amino rūgštys suteikia patogų ir efektyvų būdą savo mitybą papildyti reikalingais priedais.

Bionaudingumas matuojamas tam tikros medžiagos kiekiu, kurį panaudoja organizmas arba medžiagos kiekiu kuris nukeliauja į savo panaudojimo vietą. Taigi bionaudingumas pasako kiek iš to ką suvalgai ištiktųjų panaudos organizmas.

Dvi mitybos programos gali turėti tą patį kiekį, tų pačių amino rūgščių, bet turi didžiulis skirtumas bus jų absorbavime. Daug faktorių veikia amino rūgščių bionaudingumą (žr. Faktoriai veikiantys amino rūgščių bionaudingumą)

Norint organizmui pristatyti specifinių amino rūgščių, jų gavimą reikia valdyti patiems. Didžiausia bionaudingumą turi miltelių pavidalo laisvos formos amino rūgštys.

Viena rūšis („nesandėliuojamų“) amino rūgščių gali ypač pakelti savo lygį organizme per 15 minučių, tai padaro ją pasiruošusią medžiagų apykaitai. Taigi, pavyzdžiui, rekomenduojama vartoti BCAA amino rūgštis prieš, per ir po treniruotės, kad apsaugoti nervų sistemą nuo nuvargimo, taip pat apsaugoti raumenų proteiną nuo katabolizmą ir pagreitinti jėgų atgavimą bei raumenų atsistatymą.

Kiek laiko trunka suvirškinti amino rūgštis, kad jos būtų pasiruošusios keliauti į audinius priklauso nuo keleto faktorių:

 • Maisto paruošimas – amino rūgštys yra daugiau ar mažiau jautrios karščiui. Pavyzdžiui argininas yra ypač stabilus ir ims irti veikiamas pastovios maždaug 243 C temperatūros. Karnitinas ima irti prie 140 C temperatūros. Kaitinimas, kad būtų sunaikinti mikro organizmai, atpalaiduoja polipeptidų grandines, tai amino rūgštis padaro daug pažeidžiamesnes kai jos pasiekia virškinimo sistemą.

 • Fizinė maisto forma: normali, skystis, milteliai ar tabletės. Taip pat kiek tas maistas yra apdorotas chemiškai.

 • Virškinimo sistemos būklė, kuri priklauso nuo genetikos, amžiaus, bendros sveikatos ir specifinių ligų ir susirgimų.

 • Metabolizmas ir panaudojimas plonojoje žarnoje prieš absorbciją.

 • Metabolizmas kepenyse prieš pasiunčiant į pagrindinę apytaką. Maksimaliems efektams amino rūgštys turėtų būti vartojamos esant tuščiam skrandžiui ir dozėmis, kurios leistų joms pasiekti audinius.

  Amino rūgščių nauda sportuojantiems

  Raumenų masė gali augti tik esant šiems faktoriams: treniruotėms, hormonams(augimo hormonui, insulinui, testosteronui ir skydliaukės hormonui tireoidinui) ir maisto medžiagoms. Mitybos mokslas yra suradęs laiką, kada atletams vartojantiems laisvos formos amino rūgštis EAA ir BCAA į raumenis patenka efektyviau.

  Raktas yra „galimybių langas“, kuris atsiveria iškart po treniruotės, kai raumenys yra labai imlūs maisto medžiagoms. Sprendimas kad būtų optimalizuotas raumenų atsistatymas ir augimas šiuo atveju yra suvartoti nedidelius užkandžius, sudarytus iš baltymų bei paprastų ir kompleksinių angliavandenių.

  Tačiau tai nėra dabartinių technologijų panaudojimas. Jeigu tu sunkiai treniravaisi, yra šansų, net jeigu patogus ir lengvas užkandis jau yra paruoštas, tau niekaip nepavyks to suvalgyti. Dar svarbiau, baltyminis maistas nesukels tavo kraujotakoje amino rūgščių lygio, kol nepraeis keleta valandų po valgio, ypač jeigu kraujo tekėjimas į virškinimo sistemą buvo sumažėjęs per sunkią treniruotę. Taigi, net jeigu iškart po treniruotės tu suvalgai reikiamą maistą, maisto medžiagos į raumenis ateis per vėlai, kad pilnai pasinaudotų „galimybių langu“.

  Laisvos formos amino rūgštys

  Papildų gamintojai pastebėjo, kad tikrai vertingų laisvos formos amino rūgščių paklausa yra ribota, dėl jų kainos ir informacijos apie jas stygiaus, tačiau po keleto metų mokslinių tyrinėjimų amino rūgščių paklausa staiga ryškiai išaugo. Sufasuoti treniruočių ir atsistatymo gėrimai, turintys suskystinto proteino ir dažniausiai kelių laisvos formos amino rūgščių dabar užpildo sporto salių šaldytuvus. Kapsulių ir miltelių pavidalo laisvos formos amino rūgštys, nors ir yra brangios, tačiau vis daugiau mėgėjų ir profesionalių kultūristų jas naudoja.

  Pirma ir svarbiausia laisvos formos amino rūgščių vertė yra ta, kad joms nereikia būti suvirškintoms. Pasakymas „laisvos formos“ reiškia būtent tai, kad šios amino rūgštys yra laisvos nuo cheminio kitų molekulių poveikio todėl lengvai praeina pro skrandį iki plonosios žarnos, kur yra greitai absorbuojamos į kraujotakos sistemą.

  Po absorbcijos amino rūgštys yra apdorojamos kepenyse. Kai tu valgai pavyzdžiui kepsnį, palyginti vos kelios amino rūgštys ištrūksta iš kepenyse vykstančių medžiagų apykaitos procesų. Suvartojus 3-4 gramus greitai absorbuojamų amino rūgščių kepenų talpa bus viršyta ir amino rūgštys nukreiptos į audinius kurioms jos reikalingos, šiuo atveju raumenis, kad juos atstatytų po treniruotės.

  Tai gražiai skamba, tačiau ar tikrai veikia praktikoje? Dar 1990 metais Bulgarų nacionalinė sunkiosios atletikos komanda pradėjo bandymus, kad nustatytų ar tikrai laisvos formos amino rūgštys skatina raumenų augimą. Gauti tyrimų rezultatai buvo teigiami – amino rūgštys dalyvauja raumenų augime.

  Amino rūgščių įtaka jėgai

  Egzistuoja daug klaidingų nuomonių apie raumenų susitraukinėjimą ir energijos naudojimą per sunkias, didelio intensyvumo treniruotes. Kai treniruojiesi svarbiausia dalis energijos yra gaunama ne iš angliavandenių. Kai raumuo susitraukia kelias pirmąsias sekundes jis naudoja savo sukauptą adenozin 5′ trifosfatas (ATP, gyvybiškai svarbią medžiagą visiems energijos reikalaujantiems procesams gyvose ląstelėse). Junginys skirtas papildyti ATP atsargas yra kreatino fosfatas(CP). Nesenas kreatino produktų paklausos šuolis įrodo jo vertę kultūristams ir jėgos sportininkams.

  Kreatino fosfatas yra padarytas iš trijų amino rūgščių: arginino, metionino ir glicino. Norint išlaikyti CP ir ATP lygius aukštus, šių amino rūgščių kiekis kraujotakos sistemoje taip pat turi būti aukštas. Šiomis amino rūgštimis galima apsirūpinti iš maisto. Tačiau palaikyti aukštą lygį šių amino rūgščių iš tradiciško maisto užima daug laiko(virškinimui) ir nėra specifinis, nes kartu su amino rūgštimis organizmas gauna ir riebalų ir angliavandenių, kurie gali būti visai nepageidaujami.

  Laisvos formos amino rūgščių ir jų kombinacijų su kreatininiais papildais vartojimas gali suteikti tiesioginį energijos šaltinį jėgos ir masės augimui.

  Amino rūgščių poreikis metant svorį

  Metant svorį du pagrindiniai procesai turi vykti:

  1) Turi padidėti kūne sukauptų riebalų mobilizacija ir apytaka;

  2) riebalai turi būti nutransportuoti į mitochondrijas ir ten paversti į energiją.

  Yra kelios medžiagos, kurios gali pagelbėti riebalų pavertime į energiją, tarp jų tokie lipotropiniai veikėjai kaip cholinas, inositolis, ir amino rūgštis metioninas, kurio esant pakankamam kiekiui riebalų transportacija ir apykaita gali būti pagerintos.

  Papildai su visišku EAA mišiniu, BCAA ir glutaminas gali palaikyti žemą maisto ir kalorijų kiekį tuo tarpu prisidėdami prie riebalų metabolizmo.

  Raumenų katabolizmo mažinimas

  Žmogaus kūnas turi įgimtą gebėjimą ardyti raumenų audinius ir juos naudoti kaip energiją per treniruotes. Raumenų katabolizmas gali sukelti raumenų skausmus, jų mažėjimą ir net gali nuvesti prie traumos.

  Šis kultūristų priešas yra dalis proceso vadinamo gliukoneogenoze, kuri gamina gliukozę ir neangliavandeninių šaltinių. Vienas šios reakcijos būdų kuris yra labai svarbus kultūristams yra vadinamas gliukozės – alanino ciklu, kurio metu iš raumenų audinio yra atimama dalis BCAA, iš kurių pasigamina amino rūgštis alaninas, kuris nukeliauja į kepenis ir ten virsta gliukoze.

  Jeigu tu vartoji BCAA papildus, kūnui nereikia „ardyti“ raumenų, kad gautų papildomos energijos. Atlikti tyrimai patvirtino, kad BCAA vartojimas (daugiau negu 4g) per ir po treniruotės gali žymiai sumažinti raumeninio audinio ardymą per treniruotę.

  Be to BCAA esantis argininas yra dar viena amino rūgštis, kuri naudinga kultūristams. Argininas vartojamas didelėmis, bet saugiomis dozėmis gali pakelti augimo hormono lygį net iki 1,000%.

  Laisvos formos amino rūgštys prieš Di ir Tripeptidus

  Forma kurios yra amino rūgštys buvo painus dalykas prieš kelerius metus, iš dalies dėl tyrimų kurie rodė geresnę absorbciją grynų di ir tripeptidų fragmentų. Di ir tripeptidai tai paprasčiausiai dvi ar trys susijungusios amino rūgštys, skirtingai negu atskiros laisvos formos amino rūgščių molekulės.

  Miltelių pavidalo laisvos formos amino rūgštys yra absorbuojamos iš plonosios žarnos į kraujotakos sistemą ir pasiekia audinius labai greitai. Di ir tripeptidai turi problemą ne su bionaudingumu, tačiau su prieinamumu vartotojams. Suskystinti proteinai nebūtinai yra geri di ir tripeptidų šaltiniai. Paprastai jie turi vos kelis šiuos amino rūgščių derinius, nors ir lie patys gali dingti tarp ilgesnių grandinių peptidų kurie yra šiuose hidrolizuotuose.

  Taigi kol di ir tripeptidai yra efektyvūs savo absorbavime į kraujotaką, laisvos formos amino rūgštys yra lygiavertės ar net geresnės kultūristams ir kitiems atletams, ir lengvai pasiekiamos papildų parduotuvėse.

  Amino rūgščių formos ir vartojimas

Forma

Funkcijos/vertė

Pliusai

Minusai

Vartojimas

Laisvos formos

Nereikalauja virškinimo; maži kiekiai greitai absorbuojami į kraujotaką

Yra absorbuojamas ir pasiekia audinius greitai. Padeda apsaugoti raumenis nuo kabolizmo

Palyginti brangus.

Pavyzdžiui: gliutaminas 3- 5 gramai 1-5 kartus per dieną tarp arba prieš valgį; tas pats ir EAA mišiniui

Suskystintos

Cheminis apdorojimas pagreitina patekimą į virškinimo sistemą, bet amino rūgščių ilgesnės grandinės turi būti suskaidytos.

Cheminis apdorojimas pagreitina absorbciją.

Turi ilgas grandines, kurios turi būti išskaidytos prieš absorbuojant į kraujotaką

Maksimaliam raumenų ir jėgos augimui, esant dideliam stresui ar žarnyno problemoms 20- 30 gramų 1-3 kartus per dieną; sveikatos palaikymui 20 gramų kartą per dieną.

Išsišakojusios grandinės(BCAA)

Padeda alaninui ir gliutaminui susidaryti iš gliukozės

Gali būt paversto į energiją, kad apsaugotu raumenis nuo katabolizmą.

Palyginti brangus kaip energijos šaltinis raumenų veiklai.

Treniruočių dienomis 4- 5 gramai 2-5 kartus per dieną, ypač prieš ir po treniruočių. Optimalus amino rūgščių santykis 2:1:1(leucinas:izoleucinas:valinas), nors didesnis kiekis leucino pieš ir po treniruotės yra gerai.

Di ir tripeptidai

Dviejų ar trijų amino rūgščių junginys. Greitai suvirškinamas. Proklausomai nuo būklės gali žymiai padidinti azoto išsaugojimą.

Vidutiniškai greitas suvirškinimas ir absorbcija

Kaina, prieinamumas, skonis.

Dažniausiai randami geriausios kokybės suskystintuose proteinuose(dozės duotos aukščiau)

Amino rūgščių klasifikavimas

Yra trys amino rūgščių rūšys: esminės amino rūgštys, iš dalies esminės amino rūgštys ir neesminės amino rūgštys. Esminės amino rūgštys privalo būti suteiktos organizmui per mitybą ar papildus. Iš dalies esminės amino rūgštys yra paremtos organizmo gebėjimu jas susintetinti iš kitų amino rūgščių. Neesminės amino rūgštys taip pat yra sintetinamos iš kitų amino rūgščių.

Esminės amino rūgštys

Izoleucinas

 • Šakotos grandinės amino rūgštis paruošta naudoti raumenų audinių energijai

 • Naudojamas apsaugoti raumenų yrimą

 • Būtinas hemoglobino gamybai

  Liucinas

 • Šakotos grandinės amino rūgštis naudojama kaip energijos šaltinis

 • Mažina raumenų ardymą energijai

 • Prisideda gyjant žaizdoms ir lūžusiems kaulams

  Valinas

 • Šakotos grandinės amino rūgštis

 • Neapdorojama kepenyse, todėl iškart nusiunčiama į raumenis

 • Gerina smegenų veiklą

  Histidinas

 • Vienas iš pagrindinių junginių absorbuojančių ultravioletinius spindulius

 • Svarbus raudonųjų ir baltųjų kraujo kūnelių gaminime

 • Naudojamas alergijoms gydyti

  Lizinas

 • Mažas kiekis gali sulėtinti baltymų sintezę, paveikti raumenis ir jungiamuosius audinius

 • Slopina virusus

 • Lizinas ir vitaminas c kartu formuoja L-karnitiną: medžiagą, kuri leidžia raumenims daug veiksmingiau naudoti deguonį, mažina nuovargį

 • Veikia kaulų augimą, padėdamas formuoti kolageną.

  Metioninas

 • Kreatino ir cistino pirmtakas

 • Gali padidinti antioksidantų lygį ir reguliuoti kraujo cholesterolio lygį

 • Padeda pašalinti toksines medžiagas iš kepenų ir dalyvauja kepenų ir inkstų audinių regeneracijoje

  Fenilalaninas

 • Tirozino pirmtakas

 • Pagerina atmintį, nuotaiką, suteikia gyvybingumo

 • Naudojamas depresijai gydyti

 • Vienas iš pagrindinių veiksnių kolageno gamyboje

 • Malšina apetitą

  Treoninas

 • Viena iš amino rūgščių – šalintojų

 • Trukdo riebalų kūrimui kepenyse

 • Svarbi kolageno sudedamoji dalis

 • Paprastai vegetariniuose valgiuose jos mažai

  Triptofanas

 • Stimuliuoja augimo hormono ganimimą

 • Galima gauti tik iš natūralių maisto šaltinių

 • Veikia raminančiai

  Iš dalies esminės amino rūgštys

  Argininas

 • Gali padidinti insulino, gliukagono ir augimo hormono išsiskyrimą

 • Dalyvauja atsistatyme po susižalojimų, kuria kolageną, stimuliuoja imuninę sistemą

 • Kreatino pirmtakas

 • Gali padidinti spermos gamybą

  Cisteinas

 • Dalyvauja iš organizmo šalinant toksiškas medžiagas

 • Dalyvauja organizmo apsisaugojime nuo tabako ir alkoholio žalos

 • Stimuliuoja baltųjų kraujo kūnelių veiklumą

  Tirozinas

 • Veikia nervų sistemą

 • Pirmtakas augimo hormonų ir melanino

 • Pakelia nuotaiką

  Neesminės amino rūgštys

  Alaninas

 • Pagrindinis jungiamųjų audinių komponentas

 • Tarpinė grandis gliukozės – alanino cikle, kai audiniai gauna energiją iš amino rūgščių

 • Padeda imuninės sistemos kūrime

  Asparagino rūgštis

 • Padeda angliavandeniu paversti į energiją raumenims

 • Dalyvauja imuninės sistemos kūrime

 • Sumažina amoniako lygį po treniruotės

  Cistinas

 • Dalyvauja gijimo procese, stimuliuoja baltųjų kraujo kūnelių aktyvumą ir padeda numalšinti uždegimų skausmą.

 • Svarbus plaukų ir nagų augime

  Gliutamino rūgštis

 • Pagrindinis gliutamino pirmtakas

 • Energijos šaltinis

 • Svarbus smegenų veiklai ir kitų amino rūgščių metabolizmui

  Gliutaminas

 • Žinomiausia amino rūgštis

 • Dalyvauja imuninės sistemos funkcionavime

 • Svarbus energijos šaltinis

 • Kuras smegenims

  Glicinas

 • Dalyvauja kitų amino rūgščių gamyboje, yra hemoglobino sudedamoji dalis.

 • Turi raminantį efektą

 • Gamina gliukagono

 • Mažina cukraus norą

  Ornitinas

 • Gali žymiai padidinti augimo hormono lygį

 • Padeda kepenų ir imuninės sistemos funkcionavime

 • Skatina sveikimą

  Protinas

 • Pagrindinis komponentas jungiamojo audinio ir širdies raumens kūrime

 • Gali būti panaudotas kaip energijos šaltinis raumenims

 • Pagrindinė kolageno sudedamoji dalis

  Serinas

 • Svarbus ląstelių energijos gamybai

 • Dalyvauja atminties ir nervų ląstelių funkcijose

 • Dalyvauja imuninės sistemos kūrime

  Taurinas

 • Dalyvauja riebalų absorbcijoje ir pašalinime

 • Dalyvauja smegenų procesuose